Danmarksmesterskab i Motocross.
Af Emil Borum Jensen.
Crosseren skal selvfølgelig gøres klar inden løbet. Inden man kan komme til at træne på banen, skal man igennem maskinesyn, hvis den ikke går igennem på grund af noget ikke er spændt ordentligt, så skal man gøre det inden, den bliver godkendt til at køre.
Inden løbet får vi to træningsomgange, for at lige prøve banen sådan man kender den lidt inden vi skal kører vores første heat. Til træningen ligger jeg og kører lidt stille, og får banen kigget igennem, for at se hvor man kan køre stærkest, og hvor det er bedst at køre.
Udstyret skal være i orden, og man ¨SKAL¨ have en hjelm, brynje, albuebeskytter, knæbeskytter, nyrebælte, briller, trøje, bukser, handsker, og en nakkekrave.
Beskrivelse om min crosser. Det er en Suzuki Rm 85cc 2007. Den har stået stille i 2 år for ham der havde den før, var på efterskole. Det er min far der har købt den til mig, og den kostede 12.500kr. Efterhånden er den ved at være for lille til mig, motoren kan ikke holde til det mere, så jeg skal op på en Suzuki Rm 125cc 2007.
Jeg har kørt motocross i ca. 8 år. Jeg startede med at kører motocross, da jeg var 7 år gammel, det var min mor der fik mig til at køre, for en dag kom hun hjem med en 50cc Honda. Efter 3 år startede jeg nede på Lemvig Ungdomsgård, og lige siden har jeg kørt. Vi træner ude ved Rom flyveplads, der ligger en super god bane. Vi træner tirsdag og torsdag, og nogen gange i weekenderne. Motocrossen er meget vigtig for mig, det er noget af det bedste.
